Hacamat yaptırmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Hacamat öncesi dikkat edilmesi gerekenler;
Hacamat’tan önce ve sonra kan dolaşımını yavaşlatacak etkinliklerden uzak durulması temel prensiptir. Dikkat edilecek hususlar sırası ile
Hacamat aç karnına yapılır; Takribi 3 saat öncesi yeme ve içmeyi bırakmanız gerekir.
*Tok karnına yapılan Hacamat birçok hastalığa neden olur.
Hacamat’ın aç karnına yapılmasının nedeni; aç iken kandaki total yağ ve glikoz oranını (şeker) ve diğer zararlı maddeler düşük düzeyde bulundurmaktadır.Bu durumda kalp , karaciğer ve böbrekler daha aktiflerdir.
Vücut’ta takriben 6-7 litre kan olup yemekten sonra takribi 3-4 litre kan sindirim işlemini gerçekleştirmek için görevlendirilir.Bu durumda kan basıncı düşmesi ve kan dolaşım hızının yavaşlaması nedeniyle hacamat ve toksik maddeleri temizlemek zorlaşır.Hatta zararlı olur.
Çünkü tokluk halinde kan, karın boşluğunda göllendiği için hayati merkezlerimiz olan beyin ve kalbin beslenmesi zayıflamıştır. Böyle durumlarda hacamat yapılınca beyne, kalbe ve diğer hayati hormon ve enzim yapan bezlere giden kan hacmi iyice düşer ve hacamatin faydasını azaltır.
– Asgari 24 saat öncesinden hayvansal gıda alınmaz.
Hayvansal gıdalar protein ihtiva eder, kanı koyulaştırır. Hayvansal perhize dikkat edilerek yapılan hacamat daha faydalıdır.
Ola ki unutup bir dilim peynir ya da bir lokma et yenildiyse sorun olmaz bir yemek kaşığı zeytinyağı sirke karışımı içilirse hayvansal gıdanın etkisi nötrleşir.
– 24 saat öncesinden cima yapılmaması iyidir. Cima’dan sonra hem kadın hem de erkeğin kan dolaşımı yavaşlar.
Hacamat yaptırdıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler
Asgari iki saat kadar bir şey yenmemelidir.
Hacamat’tan sonra iştah biraz açılabilir. Mümkün olduğunca hafif gıdalarla geçirmek hacamat’ın faydasını arttırır.
Hacamat’tan sonra 12 saat cima yapılmaması hacamat’ın faydasını arttırır.
Hacamat’tan sonra 48 saat hayvansal gıda perhizine devam edilir.
12-24 saat sonra duş alınabilir. Duştan hemen sonra yara izlerinin olduğu bölgelere zeytinyağı sürmek yaraların çabuk iyileşmesi açısından büyük fayda sağlar.